Angličtina

Učebné pomôcky slúžia na uľahčenie učenia sa

Zoznam testíkov:
Farby
Dopravné prostriedky
Domáce zvieratá
Oblečenie
Ovocie
Zelenina
Vidiek

Úvod:
Zabudni na klasické vyučovanie angličtiny v škole. Učiteľ nemôže efektívne učiť cudzí jazyk počas vyučovacích hodín v škole. Je to z dôvodu, že najefektívnejšie sa učíš vtedy, keď ani nevnímaš, že sa učíš. A kedy nevnímaš, že sa učíš ? Keď robíš (učíš sa) to, čo ťa baví. No a keďže vás je v triede veľa, každého baví niečo iné, tak učiteľ nemá šancu počas vyučovacej hodiny prispôsobiť vyučovanie každému jednému. Preto sa ustanovili nejaké učebné osnovy, ktoré nehľadia na záujmy a efektivitu učenia ale na kvantitatívne množstvo učiva.
Systém sa spolieha na to, že keď zahltia žiakov učivom, tak sa na žiakov niečo nalepí. Častokrát sa to aj stane. Ale toho nalepeného je tak málo, že  80-90% žiakov nevie komunikovať v cudzom jazyku s cudzincom. Zvyšných 10-20% dokáže komunikovať len preto, lebo sa učili a zdokonalovali v angličtine v rámci svojich záujmov.

Ako sa učiť angličtinu ?
Presný postup je jasný:
1. Počúvať
2. Rozprávať
3. Písať a čítať

Kto tvrdí, že postup učenia je iný, ide sám proti sebe. Prečo je najdôležitejšie počúvať ? Zavzpomínaj si, keď si sa narodil.
Vedel si písať ?       Nie.
Vedel si čítať ?        Nie.
Vedel si rozprávať ? Nie
Vedel si počúvať ?  Ano !
Vieš komunikovať vo svojom jazyku ? Ano !
Čím si sa teda začal učiť svoj jazyk ? Počúvaním !
Áno presne tak :)

Pamätáš ako si sa učil rozprávať ? Náš druhý ktok. Už od bába si počúval reč najbližśich a snažil si sa ich vo všetkom napodobňovať. Keďže si neovládal jazyk, vytvoril si si vlastný. Prišli prvé skomoleniny ako Ma (mama), Kepuč (kečup), Meko (mlieko) atď. Pozri ďalšie tu. Je úplne normálne, že ak človek nevie, pomáha si ako len vie. Rovnako je to aj v angličtine. Nepotrebuješ vedieť perfektne gramatiku. Potrebuješ vedieť rozprávať. Spomeň si, kedy si sa začal učiť gramatiku slovenského jazyka. Dávno po tom, čo si blekotal o sto šesť :) Určite si nerozprával čisto, ale rodičia ti rozumeli a poprípade ťa opravovali ak si použil niečo zle. A keďže si mal slovenčinu jakš takš napočúvanú a mal si za sebou aj prvé skomoleniny slov, naučil si sa dennodenným stykom so slovenčinou nielen rozumieť ale aj rozprávať.

Až potom prišlo samotné čítanie a písanie. Nechcem spochybňovať znalosť čítania a písania ale v porovnaní s počúvaním a rozprávaním sú na druhej koľaji pre niekoho, kto sa chce naučiť iný jazyk. Vychádzam z toho, že človek sa dokáže naučiť jazyk bez toho aby vedel čítať a písať. Ten postup sme si popísali o pár riadkov vyššie.
Počúvanie a rozprávanie sú dynamické formy komunikácie pretože prebiehajú v reálnom čase. Buď počuješ alebo nepočuješ. Buď odpovieš alebo neodpovieš. Buď reaguješ alebo nereaguješ !
Čítanie a písanie je (ja tomu tak hovorím) offline forma komunikácie. Prečítať si môžeš nejakú poučku a nepotrebuješ pri tom mať nikoho, môžeš nad poučkou pouvažovať, máš čas (si v offline móde v porovnaní s počúvaním a rozprávaním). rovnako písanie. Písaním zanecháš v podstate odkaz pre čitateľa. Môže si to prečítať hneď ale obvykle si to prečíta až neskôr.

Skvelým príkladom prečo je počúvanie a rozprávanie nadradené nad písaním a čítaním je nasledovný:
Predstav si, že v škole dostaneš písomku. Prečítaš si zadanie. Napíšeš odpoveď. Učiteľ pozbiera písomky a nediskutuje s tebou o tvojej odpovedi. Možno si poznal odpoveď na otázku, len si ju nevedel v ten moment napísať. Tak si napísal nejakú neurčitú hatlaninku ako malé bábo, ktoré sa snaží zachrániť situáciu.
.
Ale ak odpovedáš pri tabuli, máš záujem sa angličtinu naućiť a máš dobrého učiteľa, nikdy nedostaneš päťku. Dobrý učiteľ totižto vie, že svet nieje čiernobiely a ak vidí u žiaka, že síce odpoveď nevie, ale snaží sa rôznymi obklukami dopátrať k uspokojivej odpovedi, napomáha mu v tom. Predstav si, že nevieš ako sa po anglicky povie auto ale pritom vieš, že slovo "auto" je správna odpoveď na otázku. Ako správne bábo začneš blekotať teda o tom, že to má 4 kolesá, karosériu, jazdi to na benzin, ovláda sa to pedálmi a volantom ... Jednoducho to obkecáš a máš jednotku ako vyšitú, ajkeď si správnu odpoveď označil inak ako bolo predpokladané.

Preto je počúvanie a rozprávanie oveľa efektívnejšie ako čítanie a písanie. Za mojich čias sa v škole uprednostňovalo práve čítanie a písanie, čo malo neblahý vplyv na moje školské výsledky, keďze ma absolútne nebavilo šprtať :)

Už vieš, že učenie sa angličtiny spôsobom vezmem si učebnicu a šprtám je viacmenej strata času. A navyše pre väčšinu aj brutálna nuda. Poďme si teda povedať, ako inak na angličtinu.

Jednoduchá otázka: Čo ťa baví ?
Baví ťa sledovať televíziu ?
Hrať sa počítačové hry ?
Chatovať s kamošmi na sociálnych sieťach ?
Počúvať hudbu ?
Čo ťa ešte baví ?
Napíš mi cez kontaktný formulár a pokúsime sa s tým pracovať. Ak si však na čo i len jednu otázku odpovedal áno, máš vyhraté. Do učebnice môžeš sem tam mrknúť aby si neprepadol ale poďme si povedať niečo o záujmovom učení sa. Ty potrebuješ jazyk počúvať a používať (rozprávať, čítať a písať)

Baví ťa sledovať televíziu ?
Tak to je paráda. Dovolím si tvrdiť, že 95% ľudí, ktorí majú TV ju sledujú minimálne 1x za deň. TV je skvelým prostriedkom ako dostať do ucha cudzí jazyk. Najideálnejšie sú celosvetové spoločnosti ako CNN, či BBC, ktoré ponúkajú spravodajstvo z celého sveta. Majú reportérov snáď všade.
Sleduj denne aspon 30minút tieto stanice a počúvaj aký majú prízvuk reportéri. Reportér z afriky má úplne inú výslovnosť ako ten z ázie a povedzme európy.
Môže sa stať, že im nerozumieš absolútne nič alebo nechápeš súvislosti v akých hovoria. To je úplne normálne a bežné. Sleduj obrázky, počúvaj a domýšlaj si, o čom asi tak približne hovoria. zo začiatku nieje dôležité aby si pochopil každú vetu. Ak dokážeš aspoň približne rozoznať, na akú tému debatujú, tak je to super začiatok.
Veľmi veľa slovíčok sa opakuje neustále dookola. Všimol si si niekedy, že čo je pri športových zápasoch alebo aktualitách napísane v blízkosti loga televízie ? Pozri obrázok.

Slováci píšu NAŽIVO, anglické stanice LIVE. Na písomke by sa ti teda nemalo stať, aby si napísal niečo v zmysle My live. Pretože už vieš, že správne má byť My life (môj život). V škole častokrát do teba tlačia gramatiku, ktorú je síce dobré ovládať, ale oveľa lepšie je napočúvať si cudzí jazyk a vidieť ho v reále (nie v knižke s trápnymi modelovými príkladmi). Máš možnosť otvoriť učebnicu a drtiť sa poučky alebo si napočúvať spájanie viet, slov, rôzne obraty z praktického života a garantujem ti, že ak budeš poctivo počúvať angličtinu každý deň, budeš lepšie ovládať jazyk ako ten, čo biflí poučky z učebnice.

Pokračovanie nabudúce :)